Uyuşturucuya karşı yer gök anneler hareketi: Ellerinizden öpüyoruz

Anneler, meydanlarda, lokallerde Kur’an kurslarında akla gelebilecek her yerde güçlü aile bağlarını anlatarak emperyalizmin çürümüşlüğüne kalkan oluyor.

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) 18 Eylül’den bu yana Uyuşturucuya Karşı Anneler Hareketi projesini sürdürüyor. İçişleri Bakanlığı destekli proje, uyuşturucu kullanımını önlemede annelerin ve ailenin koruyucu gücünü öne çıkarmayı amaçlıyor. İstanbul’dan Şırnak ve Hakkari’ye, İzmir’den Hatay’a, Antalya’dan Samsun’a kadar yurdun dört bir yanında kadınlar ile buluşuluyor. Broşürler, altı adet eğitim videosu, çalışmalar ve projeye dair bütün bilgiler annelerhareketi.com internet sitesinde yer alıyor. 

Kepez Özgürlük Şube tarafından Antalya’da düzenlenen kahvaltıya Narkotik Şube Görevlisi Ali Berkan, Proje Danışmanı Prof. Dr. Yıldırım Beyatlı Doğan, Kagük Kadın Kooperatifleri Başkanı Gülsün Soyak, çok sayıda siyasi parti ve kitle örgütü temsilcisi katıldı. 20 yeni üyeye rozet takıldı. 

SANATÇI VE SPORCULARDAN DESTEK

Uyuşturucuya Karşı Anneler Hareketi projesine ünlü isimlerden destek yağıyor. Sanatçı ve sporcular videoları ile projeye destek oluyor. “Yaparsa anneler yapar” diyerek destek videolarını başlatan tiyatrocu Ali Yaylı; “Anneler uyuşturucu bağımlılığına bayrak açtıysa onları yerden selamlamak lazım. Belki de tarihe yön verecek bir hareket bu” sözleriyle akıllara kazındı. Ünlü oyuncu Ayşen İnci annelere ve sanat camiasına seslendiği videosunda kampanyaya desteğini şu sözlerle iletti: “Uyuşturucu bağımlılığı son zamanlarda korkutan boyutlara ulaştı. Herkes gibi bu durumu büyük bir üzüntüyle takip ediyorum. Uyuşturucu kullanımının modernleşme aracı olarak görülmesi gibi yanlış bir algı var. Anne babalara büyük iş düşüyor. Çocuğumuzun alışkanlıklarını, davranışlarını, arkadaşlarını ve çevresini çok iyi takip etmeliyiz. Biz sanatçılara da büyük işler düşüyor. Gençlere örnek olmak zorundayız. Uyuşturucuya özendiren, onları kanıksatan diziler, yapımlar yapmamalıyız. Hep birlikte çocuklarımızı, insanlarımızı bilinçlendirmek ve bu illetten kurtarmak için elimizden gelen ne varsa yapmalıyız. Ben her daim yardıma hazırım”. Müzisyen Ali Ulusoy “Bağımlılığın olduğu yerde özgürlük olmaz. Gerçek özgürlük, gerçek mutluluk uyuşturucuyla bulunmaz” mesajını verdi.

Proje Danışmanı Prof. Dr. Defne Tamar Gürol önderliğindeki heyet, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon Müdürlüğü’nü ziyaret etti.  

Dünyaca ünlü piyanist Tuluyhan Uğurlu da Anneler Hareketi’nin çağrısına cevap verdi. Uğurlu “Uyuşturucu insanlığın baş düşmanı, karşılaştığımız en tehlikeli virüs. Ebeveynler, dernekler ve bütün insanlık buna karşı mücadele etmeli” dedi. Oyuncu ve tiyatro sanatçısı Cihat Tamer, “Ülkemizde uyuşturucuya başlama yaşı maalesef çok küçük yaşlara indi. Bu çocuklar bizim çocuklarımız, onları korumalıyız” şeklinde konuştuğu videosuyla desteğini sundu. Türk Halk Müziği Sanatçısı İbrahim Can, gençliği uyuşturucudan kurtarmanın vatanı ve cumhuriyeti kurtarmak olduğunun altını çizdi. Olimpiyat madalyalı milli sporcu Hatice Kübra İlgün ise sporun uyuşturucuya başlanmasını önlediğini belirterek annelere yaptığı çağrıda uyuşturucuya karşı evlatlarını spora teşvik etmelerini istedi. Hakkarigücü Kadın Futbol Takımı da antrenör ve oyuncularıyla uyuşturucuya dur dedi.

Karşıyaka’da Cumhuriyet Kadınları bütün Kur’an Kurslarını dolaşarak Anneler Hareketini örgütlüyor. 

KUR’AN KURSLARINDAN KADINLAR LOKALİNE CKD HER YERDE 

Kadınların eğitim aldığı kurs merkezlerinde Anneler Hareketi buluşmaları düzenleniyor. CKD şubeleri büyük küçük demeden kadın gruplarıyla bir araya geliyor. Belediyelere bağlı Kadınlar Lokali, Aile Merkezleri, Müftülüklere bağlı Kur’an Kursları, Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı Halk Eğitim Merkezleri, Kaymakamlıklara bağlı Aile Destek Merkezleri, okul aile birlikleri çalışma yürütülen merkezlerden yalnızca birkaçı. 

KİTLE ÖRGÜTLERİ, EMNİYET, MUHTARLAR EL ELE

Antalya, Adana, İzmir, Şırnak, İstanbul, Yenimahalle ve Tuzla’da yapılan kahvaltılı söyleşiler ile uyuşturucuyla mücadele cephesi genişletildi. Kahvaltılara kaymakamlar, belediye başkanları, narkotik şube müdürlükleri, muhtarlar ve demokratik kitle örgütü temsilcileri katıldı. 

Diğer yandan, kurum ve kişi ziyaretleri ile Uyuşturucuya Karşı Anneler Hareketi herkese anlatılıyor ve işbirliği kararları alınıyor. Valilik, kaymakamlık, emniyet müdürlükleri, belediyeler, milli eğitim müdürlükleri, vakıflar, dernekler ve daha pek çok kurumla görüşülüyor. Uyuşturucuyu önlemede en önemli kalkan olan annelere ulaşmak için muhtarlar ile iş birliği yapılıyor. Muhtarlar tek tek ziyaret edilerek proje aktarılıyor ardından muhtarlığın bulunduğu bölgedeki kadınlar ile toplantılar yapılıyor. Bugüne kadar onlarca muhtar ile görüşen CKD şubeleri Anneler Hareketini ilmek ilmek dokuyor. Bu çalışmalardan biri de CKD Avcılar Şubesi ve Narkotik Şube Müdürlüğünün, Avcılar Halk Eğitim Merkezinde kursiyer kadınlar için uyuşturucuyla mücadele eğitimi oldu. Eğitime ilgi yoğundu. CKD Genel Başkanı Prof. Dr. Tülin Oygür’ün katılımıyla Yenimahalle’de düzenlenen kahvaltılı söyleşide de Yenimahalle Kaymakamı Türker Çağatay Halim konuştu. 

CKD Maltepe Şubesi, Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Hüseyin Aydoğdu’yu ve Maltepe Belediyesi Kadın Aile ve Engelli Hizmetleri Müdürü Şehriban Çelebi’yi, Maltepe Emniyet Müdürü Ali Keskinoğlu’nu ziyaret etti. Uyuşturucuya Karşı Anneler Hareketinin konuşulduğu görüşmeler iş birliği kararlılığıyla sonlandı. 

YER GÖK ANNELER HAREKETİ

Toplumun önemli sorunlarından olan uyuşturucu kullanımına karşı elini taşın altına koymak isteyen esnaf, şoför, işletmeci bulunduğu yeri Anneler Hareketi afişleri ile donattı. Şehirler “Güçlü aile bağları ve güven duygusu çocuğunuzun uyuşturuculara karşı en değerli kalkanıdır” yazılı pankartlar ile süslendi.

HEDEF UYUŞTURUCU BATAKLIĞINI KURUTMAK

CKD Genel Başkanı Prof. Dr. Tülin Oygür, yaklaşık üç aydır süren çalışmayı Aydınlık’a değerlendirdi: “Uyuşturucu konusu basında ya emniyet güçlerinin operasyonlarıyla ya da uyuşturucuya bağlı ölüm vakalarıyla gündeme geliyor. Oysa çocuk yaşlardan itibaren gençliğimizi ve ülke olarak geleceğimizi tehdit eden bir sorunla karşı karşıyayız. Türkiye bu sorunu sadece emniyet güçlerinin çabalarıyla aşabilir mi? Toplum olarak uyuşturucuya karşı bir direnç geliştirebiliyor muyuz, yoksa hepimiz bunu ‘başkasının’ sorunu olarak mı görüyoruz? Çocuk ilk ve temel eğitimi aileden alıyor; ergenlik döneminin fırtınalarını anne-babasıyla beraber yaşıyor ve aşıyor. Bu süreçte anneler, babalar kendi çocukluk dönemlerinden çok çok farklı bir çevresel etki altında olduklarının bilincinde olarak davranabiliyorlar mı? Ne yazık ki toplumumuzda uyuşturucu sorunu bu yönleriyle ele alınmıyor. Uyuşturucu olgularına bir polisiye olay ve evladını yitiren bahtsız aileler olarak bakıyor ve orada duruyoruz.

CKD Hatay, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a projeyi aktardı. Görüşme sonrası Hatay’ın bütün ilçelerinde billboardlar Anneler Hareketi pankartlarıyla donatıldı.

“Cumhuriyet Kadınları Derneği uyuşturucu sorunumuzu, özellikle emperyalizmin yozlaşmış kültürünün çocuklarımızı ele geçirmeye odaklanan saldırısı üzerinden ele aldı ve bu gerçeği, başta anneler ve aileler olmak üzere toplumumuzun bilincine taşımaya karar verdi. Bu büyük sorunla mücadeleyi çocuklarımızın uyuşturucu kullanmasını baştan önleme temeline dayandırdık. Bataklığı kurutmak gibi… Burada görev öncelikle aileye düşüyor. Temel cümlemizi ‘Güçlü aile bağları ve güven duygusu, çocuklarınızın uyuşturuculara karşı en değerli kalkanıdır’ olarak belirledik. Bireyi bütün değerlerinden uzaklaştırarak yalnızlığa, hiçliğe, kimliksizliğe sürükleyen neoliberal kültürel saldırı başta çocuklarımızı hedef almakla birlikte, toplumu da ‘uyuşturuyor’. Anneler, babalar küçücük çocukların cinsiyetlerini sorgulatan, aile bağları, paylaşımcılık, vatan sevgisi gibi değerlerimizi itibarsızlaştırmaya çalışan ve uyuşturucuyu kahramanlaştıran bu saldırıyı ‘modadır, geçer’ diyerek görmezden gelebiliyor. Hatta bu yönelimi modernlik, çağdaşlık olarak görüp onaylayan ebeveynler bile var. Anneler Hareketi’yle bu kesimlere de sesleniyoruz. 

Şırnak’ta onlarca kadının ve bağımlı annelerinin buluştuğu kahvaltı sonrası CKD Şırnak Temsilciliği kuruldu.

“Kampanyamızın ilk gününden itibaren bize ulaşan bağımlı evladı olan anne ve babalar hep yanımızdalar. Saha çalışmalarında dikkatimizi çeken bir husus ise torun torba sahibi büyükanne ve dedelerin kampanyamıza gösterdikleri yoğun ilgidir. Bu insanlarımız ‘eski kuşak’ temsilcileri… Bağımsızlığın değerini, milli değerlerimizin önemi hep yüreklerinde… Onlar, genç kuşak ebeveynlere örnek olacak düzeyde, ülkemiz üzerinde oynanan oyunların bilincindeler. 

“Birçok ilimizde sürdürdüğümüz Uyuşturucuya Karşı Anneler Hareketi, ziyaret ettiğimiz tüm kurumlardan destek görmüştür. Başta, proje olarak sunduğumuz bu çalışmaya katkı veren İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü olmak üzere, bize destek sunan bütün Kaymakamlarımıza, Belediye Başkanlarımıza, Emniyet Müdürlerimize, Narkotik Uzmanlarımıza, Milli Eğitim Müdürlerimize, Müftülerimize ve tabii Muhtarlarımıza halkımız adına teşekkür ediyoruz.

CKD Genel Başkan Yardımcısı Nuriye Kadan, GYK Üyesi Işıl Çetin ve Örgütlenme Komisyonu Üyesi Zuhal Of İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı Başkanı Ali Erten’i ziyaret etti. Görüşmede Anneler Hareketini sahalara taşıma kararı alındı. 

“Uyuşturucuya Karşı Anneler Hareketi’ni Pazar yerlerinde, çarşılarda, mahalle içlerinde masalar açarak, ilgili kurumlardan onay ve destek alıp Halk Eğitim Merkezlerinde, Okul Aile Birliklerinde, Belediye Kurslarında, Kuran Kurslarında, ev ziyaretlerinde annelere ve ailelere ulaştıran CKD Şubelerinin başkan, yönetici ve üyelerimizle gurur duyuyoruz. Uyuşturucuya Karşı Anneler Hareketi, CKD logolu önlükleriyle, pankartlarıyla, afişleriyle şehrin her yerinde karşımıza çıkan bu özverili Cumhuriyet Kadınları sayesinde başarılı olmuştur. CKD’nin kadın hareketindeki milli duruşunu bir kez daha göstermiş oldular. Var olsunlar!

“Büyük Önderimiz Atatürk’ten emanet aldığımız tam bağımsızlık meşalesini en yukarıda tutarak emperyalizmin çürümüş kültürüne karşı Kampanyamızı büyüteceğiz ve ülkemizin gerçekleştirmek zorunda olduğu büyük üretim atağında kadının yerini öne çıkaran büyük bir kadın hareketine dönüştüreceğiz. Ülkemizin ve kadınımızın buna ihtiyacı var. Karar verdik. Yapacağız.”

MEYDANLARDA MASALAR AÇILIYOR

Annelere ulaşmak amacıyla Türkiye’nin dört bir yanında Uyuşturucuya Karşı Anneler Hareketi tanıtım stantları açılıyor. Çalışma sırasında; “Yozlaşma Kültürüne Karşı Çıkıyoruz!”, “Esrar Üzerinden Dönen Büyük Yalan”, “Uyuşturucuyu Önlemede Ailenin Koruyucu Rolü”, “Uyuşturucu Bağımlılığı ve Biz Anneler”, “Çocuğumuzla İlişkilerimiz Nasıl Olmalıdır?” başlıklı broşürler dağıtılıyor ve kadınlar Anneler Hareketi’ne katılıyor. 

HEMŞERİ DERNEKLERİNDE SÖYLEŞİ

Proje kapsamında hemşeri derneklerinde de Anneler Hareketi anlatılıyor. CKD Genel Başkanı Prof. Dr. Tülin Oygür ve Uyuşturucuya Karşı Anneler Hareketi Proje Danışmanı Prof. Dr. Yıldırım Beyatlı Doğan’ın katılımıyla, Sivas İli Gürün İlçesi Yuva ve Külahlı Köyleri Sosyal Yardımlaşma Derneği üyeleriyle söyleşi düzenledi. Cumhuriyet Kadınları Derneği Çankaya Şubesi, Gümüşhane Torul Yalınkavak Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nde Uyuşturucuya Karşı Anneler Hareketini konuştu.

ÜNİVERSİTELERLE ORTAK ÇALIŞMA

Anneler Hareketi üniversitelere de sıçradı. CKD Kayseri Şubesi, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ile birlikte, Kocasinan Boztepe Mahallesi’ndeki ilk ve ortaöğretim öğrencilerinin annelerine yönelik bağımlılıkla mücadele konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla ortak bir çalışma gerçekleştirdi. CKD Nevşehir Temsilciği, Hemşirelik Bölümü son sınıf öğrencileri ile bir araya gelerek öğrencilere uyuşturucuyla mücadelenin önemini anlattı. CKD Nevşehir Temsilciliği, ilkokullarda anneler ile bir araya gelerek uyuşturucu kullanımının önlenmesi konusunda velileri bilgilendirdi.

Haberin orijinaline ulaşmak için: Aydınlık Gazetesi – Uyuşturucuya karşı yer gök anneler hareketi: Ellerinizden öpüyoruz

çevrenizle paylaşın