Anneler Hareketi Nedir?

Değerli Milletimiz, Sevgili Anneler ve Babalar,

Derneğimizin başlattığı Madde Bağımlılığına Karşı Anneler Hareketi’ni sizlere kısaca anlatmak istiyorum. Ama önce, Derneğimizi birkaç cümleyle tanıtmama izin vermenizi rica ediyorum.

Cumhuriyet Kadınları Derneği, 1997 yılında bir avuç vatansever kadın tarafından ülkemizin bağımsızlığını ve Cumhuriyet Devrimleriyle elde ettiğimiz kazanımları korumak, savunmak ve ülkemiz ve milletimiz yararına geliştirmek amacıyla kurulmuştur. Birçok ilimizde şubesi ve binlerce vatansever üyesi olan derneğimiz, dünya ve ülke sorunlarını takip eder, olayları büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ten miras aldığımız tam bağımsız ve aydınlık Türkiye ülküsüyle değerlendirip sonuçlar çıkarır ve çalışmalarını bu doğrultuda yapar. Bu nedenle CKD, milli kadın hareketinin öncüsüdür.

Başta ABD olmak üzere emperyalist ülkeler, silahla esir alamadıkları milli devletleri; halkını, özellikle de gençlerini yozlaşmış kültürel saldırıyla zehirleyerek içeriden kuşatma ve zayıflatma planları içindedir. Ailesine, milletine, milli değerlerine, diline, ülkesine yabancılaşmış, yalnız kendi çıkarları için yaşayan bilinçsiz, düşünmeyen, okumayan, sorgulamayan, üretmeyen, haz peşinde koşan, sahte özgürlüklere esir olan, uyuşmuş nesillerin yolunu açmaya uğraşıyorlar. Durum Türkiye’miz için de farklı değildir. Üstelik ülkemiz, yasa dışı uyuşturucu maddelerin ana üretim alanlarından birisi olmadığı halde Asya-Avrupa arasındaki karşılıklı uyuşturucu kaçakçılığının güzergâhı üzerindedir ve nüfusumuzun %15’ini gençler oluşturduğu için hedef ülke durumundadır. Devlet kurumlarımız uyuşturucu sorununa karşı yaman bir mücadele yürütmektedir.

Çocuklarımızı, madde kullanımını da bol bol teşvik eden kültürel emperyalist saldırıya karşı korumada annelerin ve ailelerin elinde büyük bir güç vardır. Yeter ki elimizdeki bu gücün bilincinde olalım, bu gücü doğru kullanalım ve çocuklarımızla ilişkimizde merkeze koyalım.

Derneğimiz Madde Bağımlılığına Karşı Anneler Hareketi’ni bu bakışla başlatmıştır. Anneler çocukla, oluşumundan itibaren özel bağlar geliştirdikleri için anneler hareketi dedik; ayrıca milletçe, “anneler harekete geçti mi, o iş tamamdır” inancımıza gönderme yaptık, ama elbette ki çalışmanın hedef kitlesi, ailenin iki temel direği olan anne ve babalardır.

Çalışmamızın hedeflerini madde madde şöyle sıralayabiliriz:

Madde bağımlılığını önlemede aile denetimini doğru bir çerçeveye oturtmak;

Toplumda madde kullanımını sıradanlaştırmaya yönelik algı oluşturma çabalarına karşı, madde karşıtı duruşu güçlendirmek;

Madde kullanımının zararlarının, olumsuz sonuçlarının farkında olan bilgili, bilinçli, bilgisi sayesinde sesini duyuran güçlü bir kitle oluşturmak ve

Aile içi bağları kuvvetlendirmek, çocukların aile değerlerini benimsemesini sağlamak.

Peki, bu çalışmayı nasıl yapacağız?

Öncelikle, değerli uzmanlarımız tarafından amaca uygun olarak anne babalara yönelik kısa videolar ve basılı malzemeden oluşan eğitim setleri hazırlandı, bunlar temel araçlarımız olacak.

Anneler Hareketi çalışması 2 alanda yürüyecek. Birincisi, Derneğimiz Şube Yöneticilerinin üyelerimizle örgütleyeceği mahalle ziyaretleriyle anne ve ailelerle buluşmak olacak. Mahalle muhtarlarımızdan bu konuda büyük yardım alacağımıza inanıyoruz. Ailelerle kısa videolarımız ve broşürlerimiz üzerinden sohbet edeceğiz. Ayrıca masa çalışmaları ve esnaf-çarşı-pazar ziyaretleriyle yaygın afişleme ve broşür dağıtımı yapacağız.

Çalışmanın ikinci ayağı ise etkin şekilde kullanacağımız sosyal medya olacaktır. Anneler Hareketi ismiyle internet sitemizi açtık. Sitemizde kısa videolarımız ve basılı materyaller var; bunların yanında, kısa zamanda konuyla ilgili Türkçe bilimsel makaleleri ve kurumlarımızın ilgili raporlarını da ekleyeceğiz. Uzmanlarla çevrimiçi canlı konferanslar düzenleyeceğiz ve sitemize yükleyeceğiz. Anneler Hareketi sitesini uzun süre aktif tutacağız.

Değerli Annelerimiz, Ailelerimiz;

Madde Bağımlılığına Karşı Anneler Hareketi’ne hepinizi bekliyoruz.

Haydi, anneler, haydi babalar!

Çocuklarımız için üzerimize düşeni yapalım!

Kampanyamızı çevrenize duyurun