Cumhuriyet Kadınları Derneği İstanbul’u Uyuşturucuya Karşı Birleştirdi!

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) “Uyuşturucuya Karşı Anneler Hareketi” kampanyası için dün tanıtım toplantısını yaptı. Toplantıya, CKD Genel Başkanı Prof. Dr. Tülin Oygür ve Genel Yönetim Kurulu üyeleri katıldı. İstanbul Şubeleri Tanıtım Toplantısının ardından Karaköy Meydanda bildiri dağıtıldı ve basın toplantısı yapıldı. Toplantıya USMER başkanı Şule Perinçek, Diyarbakır Annelerinden İmmihan Nilifırka, TGB İstanbul İl Başkanı Duygu Karabulut, TLB Genel Başkanı Furkan Kaplan, Trakyalılar Derneği Başkanı Okan Özcan da katıldı. Toplantıda, Oygür yeni üyelere rozetlerini taktı.

Prof. Dr. Tülin Oygür kahvaltılı toplantıda yaptığı konuşmada, insanların onlara ulaşmaya çalışmalarının doğru bir iş yaptıklarından emin olmalarını sağladığını söyledi:

“Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak çetin bir dönemden geçiyoruz. CKD’li yönetici olmak bu dönemde hiç kolay değil. Bakışımızın sağlamlığı, Mustafa Kemal Atatürk’ün bakışına dayanıyor. Biz tam bağımsız, aydınlık Türkiye bakışını, kadın kitlelerine benimsetmek için varız. Yeni başlattığımız Uyuşturucuya Karşı Anneler Hareketi büyük ilgi görüyor. Biz doğru mevzideyiz, bu sebeple doğru işler yapıyoruz. Uyuşturucuya Karşı Anneler Kampanyasında büyük işler başaracağız. En başta bu yangında yüreği yanan anneler yanımıza koşmuştur ve ‘sizinle çalışacağız benim evladım yandı başkalarınki yanmasın’ dediler. Şehirlerden bize telefon geliyor ‘Nasıl CKD’ye ulaşacağız?’ diye. Halk burada doğru bir iş yaptığımızı anlıyor. Bizim esas kavuşacağımız gerçek vatanseverler, samimi, dürüst insanlarımızdır. Kadınımızın ve gençliğimizin gerçek bir sorununa parmak basıyoruz ve nereye baksak o noktada millet bizimle.”

‘EVLADIMI HDP KANDIRDI’
800 gündür evlat nöbeti tutan anne İmmihan Nilifırka da yaşadıklarını anlattı: “Ben 6 yıl önce terör örgütüne çocuğumu kaptırdım. Mehmedimin geleceğini elinden aldılar. Mehmedim gazeteci olacaktı İzmir’de okuyordu. Çocuğumun hayallerini çaldılar, geleceğini elinden aldılar. 6 yıldır kokusuna hasretim. HDP’nin siyasi uzantıları gençlerimizi kandırıyorlar. HDP eli kanlı bir örgüttür. Ben HDP’ye sesleniyorum evlatlarımızı almasınlar anneler üzülmesin.”

Toplantıda proje danışmanı Prof. Dr. Defne Tamar Gürol da bu yola neden çıktıklarını, hazırladığı sunum ile anlattı.

Toplantının ardından Karaköy Meydanı’na yürüyen kadınlar burada yurttaşlara bildiri dağıttılar. Prof. Dr. Tülin Oygür meydanda yaptığı basın açıklaması şunları söyledi:

“Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) olarak kısa süre önce başlattığımız Uyuşturucuya Karşı Anneler Hareketi kampanyasının halkımızda gördüğü ilgiyi kamuoyuyla paylaşmak üzere İstanbul şubelerimizle birlikte bir basın açıklaması yapmayı kararlaştırdık.

“Uyuşturucuyla mücadele ülkemizin belli başlı konularından birisidir. Bu maddelerin ülkemize girişi, bazılarının ülkemizde üretilmesi, büyük paralarla ticaretinin yapılması, okul çevrelerine kadar çocuklarımızın ve gençlerimizin yaşam alanlarına sokulması, meselenin, başta emniyet güçleri olmak üzere devlet kurumlarımızca üzerine yürünen zorlu ayaklarıdır. Tek bir gencimizi uyuşturucuya feda edemeyiz. Bağımlı ailelerinin evlatları için ortaya koydukları inanılmaz mücadele hepimize örnektir.

‘EMPERYALİST SALDIRI’
“CKD uyuşturucu sorununu, gençliğimizi ve geleceğimizi hedefe koyan emperyalist kültürel saldırının en tehlikeli araçlarından birisi olarak ele almakta ve mücadeleyi bu bakışla yürütmektedir. 21. yüzyılda emperyalist tahakküme karşı milli devletlerin mücadelesi yükselmiştir. Emperyalizmin baş temsilcisi ABD’nin Türkiye’yi bölme hevesinin, PKK ve FETÖ’ye karşı verdiğimiz mücadele sonucunda kursağında kalması ve Irak, Suriye son olarak Afganistan’da yenilmesi, milli devletlerin çağının başladığını göstermektedir.

‘GENÇLERİMİZİ TEŞVİK EDİYORLAR’
“Uyuşturuculara övgüler düzen müziklerle, dizilerle, sosyal medya tipleriyle etki altına alıp gençlerimizi uyuşturucu kullanmaya teşvik ediyorlar. Gençlerimize hiçliği, kimliksizliği dayatıyorlar. CKD, buna izin vermeyeceğiz, diyor ve anneleri, aileleri Uyuşturucuya Karşı Anneler Hareketi’ne çağırıyor. Her an, her yerde yaşamımıza girmiş olan bu yoz kültürle ilk mücadele ailede, anne babayla başlayacaktır. Çocuklarımızı uyuşturucuya karşı korumada en güçlü cephe ailemiz ve okullarımızdır. Çocuklarımızla yaşamı paylaşımımız, onunla etkili iletişim kurmamız, değerlerimiz konusundaki tutarlı duruşumuz, koyduğumuz kurallar, uyuşturucu konusunda bilgilenmemiz ve çocuğumuzla bu konuyu konuşabilmemiz… Hepsi bizim gücümüzdür. Bunları eğitim broşürlerimiz ve videolarımızla harekete geçiriyoruz.

CKD MÜCADELEYLE BÜYÜYOR
“Kampanyamız başladığı günden beri ilgiyle karşılanmıştır. Bize en önce bağımlı anneleri ve babaları ulaştı. Bu acıyı yaşayan kişiler olarak çok duyarlılar ve başka çocukların hayatları sönmesin diyerek kampanyamıza katılıyorlar. CKD şubesi olmayan illerimizden telefonlar alıyoruz, çalışmaya nasıl katılacaklarını soruyorlar. Bu illerimizden Hakkâri ve Tokat’ta hemen şubelerimizi kurduk. Örgütlenme komisyonundan iki arkadaşımız Şırnak’a gittiler, 21 Kasım’da dayanışma kahvaltısı düzenliyoruz. Uyuşturucuya Karşı Anneler Hareketi ile Derneğimiz daha da büyümeye başlamıştır. Önemli bir kadın örgütlenmesi içindeyiz. Kadınlarımızın meslek edindirilmesi ve üretime katılmaları üzerine de önemli çalışmalar yapacağız. CKD büyüyor; büyüdükçe önüne büyük görevler koyuyor.

çevrenizle paylaşın